I. Zasady ogólne
- Korzystanie z pomocy udzielanej przez Poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne.
- Do Poradni przyjmowane są dzieci i młodzież będące obywatelami Ukrainy od momentu urodzenia do podjęcia obowiązku szkolnego, zamieszkujące na terenie gmin: Chorkówka, Iwonicz, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka oraz dzieci uczące się w szkołach funkcjonujących w rejonie działania Poradni.
- Dokumenty w języku ukraińskim dostarczane do Poradni nie wymagają tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego.
- Wszyscy klienci Poradni mają zapewnioną ochronę danych osobowych.
II. Zgłoszenie do poradni
- Dzieci i młodzież będące obywatelami Ukrainy przyjmowane są na pisemne zgłoszenie rodziców/prawnych opiekunów/osób sprawujących bezpośrednią pieczę nad dzieckiem/pełnoletniego ucznia. Druki zgłoszeń są dostępne w sekretariacie oraz na stronie internetowej Poradni. Do zgłoszenia można dołączyć posiadaną dokumentację szkolną lub medyczną lub inną potwierdzającą zgłaszane problemy.
- Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie Poradni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
- Termin wizyty w Poradni wyznacza odpowiedni pracownik pedagogiczny, zgodnie z kolejnością zarejestrowanych zgłoszeń. Czas oczekiwania na termin uzależniony jest od ilości zgłoszeń w danym dziale.
- W szczególnie wyjątkowych sytuacjach, termin wyznaczany jest poza kolejnością zgłoszeń.
- Klienci powiadamiani są o terminie wizyty w Poradni telefonicznie, listownie bądź osobiście.
- Na umówiony termin spotkania należy zgłosić się z numerem PESEL badanej osoby.
- Do Poradni dziecko przychodzi z rodzicem/prawnym opiekunem/osobą sprawującą bezpośrednią pieczę nad dzieckiem i pozostaje pod jego opieką. W przypadku osób pełnoletnich obecność rodziców/prawnych opiekunów/osób sprawujących bezpośrednią pieczę nie jest konieczna, ale niejednokrotnie wskazana ze względów diagnostycznych.
- W trakcie badania opiekę nad dzieckiem przejmuje odpowiednio: psycholog, pedagog, logopeda.
III. Diagnozowanie
- Zespół diagnozujący przeprowadza analizę zgłoszenia dziecka/ pełnoletniego ucznia będącego obywatelem Ukrainy oraz posiadanej dokumentacji.
- Zespół diagnozujący dokonuje adekwatnie do potrzeb badanego, wyboru metod, narzędzi i technik diagnostycznych (narzędzia niewerbalne, testy neutralne kulturowo).
- Istnieje możliwość towarzyszenia rodzicowi/opiekunowi dziecka korzystającego z pomocy w Poradni, osoby posługującej się językiem ukraińskim i polskim.
- Zespół diagnozujący w zależności od potrzeb przeprowadza badanie diagnostyczne: psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne.
- Zespół przekazuje rodzicom lub opiekunom dziecka/pełnoletniemu uczniowi wyniki przeprowadzonych badań.
- W przypadku zasadności wydania orzeczenia lub opinii, rodzic / aktualny opiekun / osoba sprawująca bezpośrednią pieczę nad dzieckiem / pełnoletni uczeń, otrzymuje stosowne druki wniosków o wydanie orzeczenia, opinii oraz zostają mu udzielone wskazówki dotyczące ich wypełnienia.
- W przypadku braku dokumentacji medycznej niezbędnej do wydania orzeczenia lub opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka, kwestie medyczne rozstrzyga lekarz wchodzący w skład Zespołu Orzekającego.
- W przypadku posiadania przez dzieci i uczniów wydanych na Ukrainie dokumentów będących odpowiednikami orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego wydawanych w Polsce Zespoły Orzekające uwzględniają informacje zawarte w tych dokumentach.
Dyrektor Poradni
Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1
w Krośnie