§ 1
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 zwana dalej "Poradnią" ma swoją siedzibę w Krośnie, przy ul. Parkowej 2.
- Poradnia działa na terenie Powiatu Krośnieńskiego i obejmuje swoim zasięgiem gminy: Chorkówka, Iwonicz, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka.
- Organem prowadzącym poradnię jest Powiat Krośnieński.
§ 2
Poradnia udziela dzieciom, od momentu urodzenia i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, udziela rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomaga przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 3
Do zadań Poradni należy:
- diagnozowanie dzieci i młodzieży;
- udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych;
- organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 4
Korzystanie z pomocy udzielanej przez Poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne.
§ 5
- Poradnia udziela pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom i nauczycielom z przedszkoli, szkół i placówek mających siedzibę na terenie działania Poradni.
- W przypadku dzieci i młodzieży oraz rodziców dzieci nieuczęszczających do przedszkola, szkoły i placówki pomocy udziela poradnia właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
- Na podstawie porozumienia zawartego między organami prowadzącymi poradnię, Poradnia może udzielać pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom i nauczycielom z przedszkoli, szkół i placówek niemających siedziby na terenie działania Poradni oraz niezamieszkałym na terenie działania Poradni dzieciom i rodzicom dzieci nieuczęszczających do przedszkola, szkoły lub placówki.
§ 6
1. Efektem diagnozowania dzieci i młodzieży jest w szczególności :
- wydanie opinii,
- wydanie orzeczenia o potrzebie: kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży,
- objęcie dzieci i młodzieży albo dzieci i młodzieży oraz rodziców bezpośrednią pomocą psychologiczno-pedagogiczną,
- wspomaganie nauczycieli w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami.
§ 7
- Poradnia wydaje opinie w sprawach związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży.
- Poradnia wydaje opinie na pisemny wniosek rodzica dziecka albo pełnoletniego ucznia, którego dotyczy opinia, w terminie nie dłuższym niż 30 dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach w terminie nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie.
§ 8
Poradnia wydaje, na pisemny wniosek rodzica albo pełnoletniego ucznia, informację o wynikach diagnozy przeprowadzonej w Poradni.
§ 9
- W Poradni są organizowane i działają zespoły orzekające, wydające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
- Zespoły orzekające wydają orzeczenia i opinie dla dzieci i uczniów uczęszczających do przedszkoli, szkół i ośrodków mających siedzibę na terenie działania Poradni oraz dla dzieci i młodzieży nieuczęszczajacych do przedszkoli, szkół i ośrodków, a zamieszkających w gminach objętych działaniem Poradni.
- Zespoły orzekające działające w Poradni wydają orzeczenia oraz opinie dla dzieci niewidomych i słabowidzących, niesłyszących i słabosłyszących oraz dla dzieci z autyzmem dla terenu działania poradni.
- Zespoły orzekające są organizowane i działają na podstawie przepisów w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
§ 10
- Poradnia realizuje zadania przy pomocy specjalistów: psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych.
- Zadania Poradni, w zależności od potrzeb, mogą być realizowane również przy pomocy innych specjalistów, w szczególności lekarzy, których udział jest niezbędny do efektywnego udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży, rodzicom i nauczycielom.
§ 11
- Poradnia realizuje zadania współdziałając z innymi poradniami, placówkami doskonalenia nauczycieli i bibliotekami pedagogicznymi oraz organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom i młodzieży oraz rodzicom i nauczycielom w celu wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w wykonywaniu zadań nakładanych przez państwo.
- Współdziałanie polega między innymi na:
- poradach, konsultacjach;
- wymianie doświadczeń i informacji;
- współorganizowaniu szkoleń, warsztatów itp.;
- podejmowaniu działań w celu zapewnienia kompleksowej pomocy dziecku i rodzinie;
- podejmowaniu działań (w tym profilaktycznych) na rzecz dzieci i ich środowiska lokalnego.
- Szczegółowe zasady współdziałania w konkretnej sprawie ustala Dyrektor Poradni we współpracy z Radą Pedagogiczną.
§ 11a
- Zajęcia w Poradni zawiesza się na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie:
- zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z dziećmi i młodzieżą, zagrażającej ich zdrowiu,
- zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
- nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu dzieci i uczniów innego niż określone w pkt 1-3 – w przypadkach i trybie określonych w przepisach w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
- Organizację pracy zdalnej w Poradni określa szczegółowo Dyrektor w drodze zarządzenia, z uwzględnieniem możliwości technicznych i organizacyjnych Poradni oraz możliwości i potrzeb klientów
- Dyrektor Poradni zapewnia możliwość korzystania w czasie pracy zdalnej z infrastruktury informatycznej oraz Internetu na terenie Poradni.
- Do prowadzenia kształcenia na odległość wykorzystywane są narzędzia informatyczne i środki komunikacji elektronicznej, do których mają dostęp wszyscy nauczyciele.
- W realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zdalnej biorą udział wszyscy nauczyciele Poradni, w zakresie przydzielonych zadań.
- Pierwszym kanałem komunikacji pomiędzy Poradnią a klientem jest telefon.
- Zajęcia prowadzone zdalnie są przeznaczone dla klientów Poradni. Udział w zajęciach zdalnych innych osób oraz nagrywanie przebiegu spotkania jest możliwe jedynie po uzyskaniu wcześniejszej zgody Dyrektora Poradni.
- Zajęcia prowadzone z klientami Poradni dokumentowane są w dzienniku zajęć lub w inny sposób, określony przez Dyrektora Poradni, umożliwiający kontrolę realizacji udzielonych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- W okresie organizacji pracy zdalnej Rada Pedagogiczna oraz powołane zespoły nauczycieli mogą odbywać swoje zebrania w formule zdalnej.
§ 12
Organami Poradni są:
- Dyrektor Poradni,
- Rada Pedagogiczna.
§ 13
- Dyrektor Poradni w szczególności:
- kieruje działalnością poradni i reprezentuje ją na zewnątrz;
- sprawuje nadzór pedagogiczny;
- realizuje uchwały Rady Pedagogicznej, podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących;
- dysponuje środkami określonymi w planie finansowym Poradni i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę Poradni;
- wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa klientom i pracownikom Poradni w czasie zajęć organizowanych na terenie Poradni;
- powołuje zespoły orzekające;
- współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych;
- wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych.
- Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w Poradni pracowników. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:
- zatrudniania i zwalniania pracowników Poradni;
- przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych pracownikom Poradni;
- występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla pracowników Poradni.
- Dyrektor Poradni w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z Radą Pedagogiczną.
- W przypadku nieobecności Dyrektora Poradni zastępuje go inny pracownik pedagogiczny Poradni, wyznaczony przez organ prowadzący.
§ 14
- W Poradni działa Rada Pedagogiczna, która jest kolegialnym organem Poradni w zakresie realizacji jej statutowych zadań.
- W skład Rady Pedagogicznej wchodzą: Dyrektor Poradni i wszyscy pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w Poradni.
- Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor Poradni.
- Zebrania Rady Pedagogicznej są organizowane na początku roku szkolnego, w połowie roku szkolnego, po zakończeniu roku szkolnego oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy Dyrektora Poradni, organu prowadzącego Poradnię albo co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej.
- Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z Regulaminem Pracy Rady Pedagogicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Krośnie.
- Dyrektor Poradni przedstawia Radzie Pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności Poradni.
§ 15
- Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
- zatwierdzanie planów pracy Poradni;
- podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w Poradni;
- ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego pracowników pedagogicznych Poradni;
- ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy Poradni.
- Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
- organizację pracy Poradni, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć;
- projekt planu finansowego Poradni;
- wnioski Dyrektora o przyznanie pracownikom pedagogicznym odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
- propozycje Dyrektora Poradni w sprawach przydziału pracownikom pedagogicznym stałych prac i zajęć.
- Dyrektor Poradni wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały Dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący Poradnię oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego Poradnię. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.
§ 16
- Rada Pedagogiczna przygotowuje projekt statutu Poradni albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia.
- Rada Pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie pracownika pedagogicznego ze stanowiska Dyrektora Poradni.
- W przypadku określonym w ust. 2, organ uprawniony do odwołania jest obowiązany przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i powiadomić o jego wyniku Radę Pedagogiczną w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku.
§ 17
- Uchwały Rady Pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
- Rada Pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane.
- Osoby biorące udział w zebraniu Rady Pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste pracowników i klientów Poradni.
§ 18
- Szczegółową organizację działania Poradni w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji poradni, opracowany przez Dyrektora Poradni, z uwzględnieniem rocznego planu pracy oraz planu finansowego Poradni - w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku. Arkusz organizacji Poradni zatwierdza organ prowadzący Poradnię w terminie do dnia 25 maja danego roku.
- W arkuszu organizacji Poradni zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników Poradni, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze oraz ogólną liczbę godzin zajęć finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący.
§ 19
- Poradnia zatrudnia lekarza, pracowników administracji i obsługi.
- Szczegółowy zakres zadań określa Dyrektor Poradni.
§ 20
- Prawa i obowiązki pracowników pedagogicznych Poradni określają przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r., Karta Nauczyciela z późniejszymi zmianami.
- Prawa i obowiązki pracowników administracji i obsługi określa Kodeks Pracy i przepisy wykonawcze.
- Porządek i dyscyplinę pracy, obowiązki i uprawnienia pracowników Poradni określa Regulamin Wewnętrzny Pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Krośnie.
§ 21
Poradnia prowadzi:
- wykaz alfabetyczny dzieci i młodzieży korzystających z pomocy poradni;
- rejestr wydanych opinii;
- rejestr wydanych orzeczeń;
- rejestr wydanych informacji o wynikach diagnozy;
- teczki indywidualne badanych dzieci i młodzieży;
- dzienniki zajęć specjalistycznych pracowników pedagogicznych Poradni;
- protokoły posiedzeń zespołów orzekających;
- inną dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
§ 22
- Poradnia działa w ciągu całego roku jako placówka, w której nie są przewidziane ferie szkolne.
- Dzienny czas pracy Poradni ustala Dyrektor Poradni za zgodą organu prowadzącego.
§ 23
- Poradnia jest jednostką budżetową i prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
- Poradnia używa pieczęci i stempli zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji Poradni regulują odrębne przepisy.
§ 24
Traci moc statut Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Krośnie z dnia 01 września 2015 r.
Przyjęto Uchwałą Nr 9/2022 Rady Pedagogicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 w Krośnie z dnia 07.10.2022 r. w sprawie zmiany statutu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Krośnie.